Виктор Георгиев разказва повече за инициативата „Аз на пътя – научи ме да шофирам“, която започва сам и има за цел да посочи грешките, които правят шофьорите в градска среда.
- Представи се първо ти, защото има много въпроси защо точно ти си започнал тази инициатива
– Казвам се Виктор Георгиев и започнах инициативата за да помагам на хората да подобрят безопасността на пътя, както за себе си, така и за околните, да подобрят толерантността и повишат комфорта в колата си.

- Ти си автомобилен състезател (или бивш)? Разкажи в какви състезания си карал, къде си карал?
– Занимавам се с автомобили от 12 годишен. Започнах на карт кола за картинг, преминах през обучение за професионален състезател и съм участвал в няколко състезания, но здравословни проблеми ме лишиха от кариера на състезател.
- Разкажи повече за инициативата, каква е идеята, кое те накара да започнеш тази дейност?
– Създаването на инициативата дойде от множеството проблеми на пътя и най-вече от това, че последните няколко години загубих много приятели на пътя. 2017г. загубих много близък мой човек и то по негова вина, с грешни действия, които са се случили от прекалено висока скорост и липсата на уменията да управлява автомобил с такава скорост. Което и ме накара да взема нещата в свои ръце и да се опитам да направя промяна.
- Инициативата е напълно доброволна, но предполагам отнема доста време. С какво се занимаваш основно, за да можеш да си позволиш да отделяш време за подобно полезно за мнозина начинание?
– Аз съм IT човек, до преди 7 години работих в сферата с автомобили, сега работя в сферата на IT като оперативен мениджър.
- Търсил ли си финансиране от неправителствени организации или спонсори, за да можеш да отделиш повече време за тази дейност, която може да бъде от голяма полза за всички, все пак е свързана с безопасността на пътя и намаляване на катастрофите?
– Не съм, нямам представа как и това е едно от нещата, за което и потърсих съдействие. Тъй като не искам да изкарвам пари от инициативата, не е и нещо, с което дори съм се сещал да търся. Аз сам си плащам реклама и всичко, което ми трябва.
- Къде провеждаш дейността?
– За момента в София, но се надявам с финансиране да имам възможност да го правя поне за големите градове в България.
- Кои са основните грешки, които допускат шофьорите, които са те наели да подобриш със съвети шофирането им?
– Обикновено това са кръговите кръстовища – като специфично влизане и излизане от тях. Както и неправилното спускане по наклони.
- Във фейсбук страницата на инициативата мненията на хората са основно положителни, но все пак има много хора, които те питат на какво ще ги научиш, защо точно ти трябва да ги учиш или пък че много хора няма да приемат съвети и е безсмислено. А аз те питам какъв тип хора те търсят основно, начинаещи шофьори, или има и такива с далеч по-голям стаж зад волана?
– Аз имам подготовката, имам уменията да преподавам от над 17 години работа с хора, имам уменията зад волана и опита, които са ми дали страшно много и аз искам да помогна. Да, има си хора, които винаги са на контра, но това няма как да ме спре. Няма аналог на инициативата ми в България, че може би и в Европа. С което и смятам, че правя повече от достатъчно, ако някой смята, че може да се справи по-добре от мен – ще се радвам да му помогна да го направи по-добре.
Предимно млади хора с малко опит идват при мен, доста по-рядко са хората с много опит, но и от тях идват. Преживяването е доста положително за всички, доволни са, разбират за свои грешки и това им дава възможност да работят над тях и да подобрят безопасността и комфорта в колата. Нямам таргет група – всеки е добре дошъл при мен, стига да спази условията на инициативата.
- Какво те дразни най-много на пътя (поведение на шофьорите, начин на мислене)? Мен лично ме дразни мисленето, „това на мен няма да се случи“ и тоталната липса на отговорност и разум, какво би казал на шофьорите, които не искат да се замислят особено над действията си
– Липсата на толерантност и колегиалност, както и това мислене „на мен няма/не може да се случи“. И то не ме дразнят, по-скоро ме разочароват, защото всички сме хора и трябва да живеем и да се държим като такива, да си помагаме, да се пазим и да се опитваме да се разбираме. С държанието си досега, само показваме, че сме готови да загубим живота си за да задържим егото си. Което е много грешно и не си струва цената.
- Какво трябва да се промени според теб, за да се намалят катастрофите?
– Манталитетът, възпитанието, обученията и наказанията.
Манталитетът трябва да ни се подобри и да станем по-положителни и разбиращи. Възпитанието, за да сме по-толерантни и разбрани към останалите, както и по-търпеливи. Обучението, което да започва още от училище. И наказанията, трябва да има обществено полезен труд, трябва да има сериозни санкции, адекватна бонус-малус система.
- Интересуваш ли се от политика? Гласуваш ли на избори?
– Интересувам се до колкото трябва да съм запознат за кого да гласувам и какво да очаквам. Но, като цяло – не е моя силна страна.